REFERATUA.ORG.UA — База українських рефератівГоловна Архітектура → Архітектура житлових, спортивно-оздоровчих та видовищних будівель епохи давнього світу

РЕФЕРАТ

на тему:

Архітектура житлових, спортивно-оздоровчих та видовищних будівель епохи давнього світу

У древньому мистецтві періоду розквіту ведучу роль грала архітектура, пам'ятники якої і тепер, навіть у руїнах скоряють своєю міццю. Древні поклали початок новій епосі світового зодчества, у якому основне місце належало спорудженням суспільним, що втілили ідеї могутності держави і розрахованим на величезні кількості людей.

Основною громадською спорудою Древньої Греції залишається храм (храм Зевса в Олімпії, храми в місті Посейдонія). Особливе місце в античній архітектурі посідає комплекс споруд Афінського Акрополя (храм Ніки Аптерос, головний храм Афін — Парфенон).

Не дивно, що саме при Адріані (близько 125 р.) був створений один із самих духовних пам'ятників світової архітектури. Правда, Адріан вважав, що він лише переробив спорудження, що почав будувати Агріппа, зять Августа.

Пантеон — "храм усіх богів" — стоїть і нині в центрі Рима. Це єдиний пам'ятник, не перебудований і не зруйнований у Середньовіччя. У ньому простежується щось близьке не тільки римлянам, людям античної епохи, але і взагалі людству. Храм усіх богів — це храм самій божественній ідеї.

Вибудований Аполлодором Дамаським, він представляє класичний зразок центрально-купольного будинку, найбільшого і зробленого в античності. Ротонда Пантеону зовні робить враження урочистого кам'яного масиву. Гладі стін протипоставлений з півночі могутній портик коринфского ордера зі сходами. Головного, вражаючого глядача в Пантеоні,— інтер'єр з величезним цільної подкупольним простором, урочисто величним і гармонічної. Пропорції Пантеону досконалі — діаметр купола (43,5 м) майже дорівнює висоті храму (42,7 м), а оскільки висота стін дорівнює радіусу його, у підкупольний простір вписується куля. Бетонний купол вагою 46 тонн має форму півсфери, що спочиває на циліндричній опорі.

Круглий дев'ятиметровий отвір ("Око Пантеону") у вершині купол-джерело світла, що ллється потоком і опромінює нерозчленованим простором інтер'єр. Зосередженість висвітлення у вищій центральній точці змушує глядача гостро сприймати висоту купола.

Вже в стародавності було відзначено, що покриття гігантської ротонди куполом укладало в собі символічне відтворення небозводу. Це рішення було продиктовано задачею створення "храму всім богам", не тільки житла божества, як це було в греків, але і священного простору, у якому перебували що моляться.

Простоті чітких геометричних форм внутрішнього простору відповідає строгість оздоблення. Стіни облицьовані кольоровим мармуром, а їхній пластичний декор розрахований на поступове полегшення архітектурних форм догори. Інтер'єр має три яруси. Нижній розчленований колонами коринфського ордера і високих ніш зі статуями.

Розташований над ним аттиковий поверх із умовними вікнами і пілястрами завершується антаблементом. Купол розділений п'ятьма кільцевими рядами касет, що зменшуються догори. Своїми стрімкими членуваннями касети перегукуються з пілястрами і колонами і піднімаються догори, по меридіанах, замикаючи купол, а горизонталі касет як би вторять лініям карниза. Виявляючи глибиною рельєфу товщу купольного перекриття, касети підсилюють враження його матеріальності. Ордер Пантеону створює як би перехід від величного масштабу будинку до людини. Спокій, внутрішню гармонію. відхід від земної суєти у світ духовності — от що давав Пантеон відвідувачам.

Архітектура житлових, спортивно-оздоровчих та видовищних будівель епохи давнього світу

Образна сила Пантеону — у простоті і цілісності архітектурного задуму. Надалі найбільші зодчі прагнули перевершити Пантеон у масштабах і досконалості втілення. Античне почуття міри залишилося недосяжним.

Судячи з дат, вибитим на цеглинах кладки, він був побудований між 118 і 128 р. на місці більш раннього храму, зведеного в 27 р. до н.е. Марком Агріппой, радником і зятем Августа. Однак Пантеон Адріана був затіяний з більш амбіційними намірами. У всякому разі, храм Агріппи вільно умістився б усередині цього нового спорудження — могутньої ротонди з кулястим куполом і з величним фронтоном над входом.

Величезний фасад з колонами, до якого вело п'ять ступіней — нині частина з них знаходиться під землею, майже заслоняв іншу частину Пантеону. Шістнадцять корінфських колон портика, поставлені в три ряди, уражають величиною: кожен гранітний стовбур досягає 12,5 м у висоту, близько 1,5 м у поперечнику і важить майже 60 тонн. Але якщо фасад храму вражає, те сполучення традиційного прямокутного портика з увінчаним куполом циліндром дивує деяких своєю незгідністю. Щира велич храму — в іншому, тому що Пантеон вимагає вивчення не тільки зовні, але і зсередини.

За бронзовими дверима, що піднімаються над порогом африканського зеленого мармуру, розкинувся величезний внутрішній простір ротонди, діаметр якого дорівнює її висоті. Спорудження, підтримуване павутиною арок, убудованих у стіни і приймаючих на себе вага, спочиває на бетонному фундаменті у формі кільця шириною в 7,3 м і глибиною в 4,5 м. З фундаменту піднімається вісім спицеподібних стовпів, що оточують вхід у храм і сім великих ніш.

За увінчаним хрестом обеліском XVIII століття видна частина фасаду Пантеону з портиком і куполом.


 
Загрузка...