REFERATUA.ORG.UA — База українських рефератівГоловна Архітектура → АНСАМБЛЬ ПЛОЩІ АЛЕКСАНДЕРПЛАЦ У БЕРЛІНІ

АНСАМБЛЬ ПЛОЩІ АЛЕКСАНДЕРПЛАЦ У БЕРЛІНІ

Вагомий внесок у скарбницю надбань світової архітектури вносять країни соціалізму. Соціалістичний лад створює необмежені можливості для розвитку архітектури.

Як фенікс з попелу постала вщент зруйнована фашистськими загарбниками Варшава, де поряд з відродженими й реставрованими стародавніми вулицями й площами піднялися нові прекрасні ансамблі, як наприклад, головна вулиця польської столиці Маршалковська та багато інших. Ще красивішими стали після війни Прага і Будапешт. Новими ансамблями збагатилися Софія і Бухарест, а на Чорноморському узбережжі Болгарії та Румунії виникли численні санаторні комплекси. Деякі з них можна віднести до шедеврів архітектури.

Велике будівництво проводить і Німецька Демократична Республіка. Уже в 1950 р. там було прийнято закон про відбудову й будівництво місії республіки та її столиці — Берліна, зруйнованого під час другої світової війни. В основу цього закону було покладено документ соціалістичного містобудівництва "16 принципів містобудівництва". За порівняно короткий час було відбудовано більшість зруйнованих кварталів Берліна, відтворено знамениту вулицю Унтер дер Лінден та відомі пам'ятники архітектури — Бранденбурзькі ворота, церкву Маріенкірхе, оперний театр, університет Гумбольта тощо, прокладено нові магістралі, як наприклад Карл Марксаллея, та нові ансамблі площ, як наприклад площа Леніна, де встановленої величний монумент вождя трудящих усього світу В. І. Леніна (скульптор І М. В. Томський).

Один з найкращих сучасних ансамблів Берліна збудовано в 1960-х рр. на Александерплац, що е традиційним торговельним центром міста, де перехрещуються головні міські магістралі. Ще в 1928-1931 рр. тут побудували кілька торговельних споруд за проектом видатного німецького архітектора П.Беренса, що увійшли в ансамбль нових споруд площі. Поряд виріс великий торговельний центр (архітектор І. Кайзер) і висотна (126 м) споруда готелю "Штадт Берлін" (архітектори Р. Корн, X. Шарліпп та X. Богатскі), яка стала композиційною домінантою ансамблю. Навколо будуються Будинок учителя з двома контрастними об'ємами — багатоповерховим основним корпусом, який оздоблений чудовим мозаїчним панно та низьким залом Конгресів, що має положистий купол, а також споруди Будинку подорожей, Будинку електроіндустрії та адміністративних установ. Споруди площі об'єднано в єдину, динамічну й виразну за силуетом просторову композицію, побудовану на контрастах між високими й низькими об'ємами.

В ансамблі площі велике значення мають світла мажорна гама кольору споруд та вдало застосовані засоби синтезу мистецтв — грандіозне мозаїчне панно на Будинку вчителя та монументальний металевий рельєф на Будинку подорожей (художник В. Вомак). Особливе значення для Александерплац мають елементи благоустрою: декоративний фонтан, оригінальний "годинник світу", квітники, гарні й зручні лави. Усе це сприяло тому, що площа стала улюбленим місцем розваг і відпочинку берлінців. Ансамбль Александерплац свідчить про той прогресивний напрям світової архітектури, що в широкому масштабі позначається в будівництві країн соціалізму.


 
Загрузка...