REFERATUA.ORG.UA — База українських рефератівГоловна Архітектура → АНСАМБЛЬ АФІНСЬКОГО АКРОПОЛЯ

АНСАМБЛЬ АФІНСЬКОГО АКРОПОЛЯ

З усіх шедеврів світової архітектури старих і нових часів найвідомішим і, напевно, найдосконалішим є ансамбль афінського Акрополя — вершина. еллінської архітектури класичної доби Стародавньої Греції.

Афіни розкинулися в широкій долині, зі сходу, півночі і заходу амфітеатром обступили її синьо-сірі гірські пасма. Серед сучасної забудови великого міста здалеку видно скелю Акрополя, яка підноситься над містом на 70-80 м. Звідусіль — стрімкі, майже прямовисні схили. Лише із заходу на Акрополь веде звивиста дорога. Загальна площа споруди Акрополя

АНСАМБЛЬ АФІНСЬКОГО АКРОПОЛЯ

300 130 м. Тут уже в II тис. до н. е. стояла фортеця. Після того як вона втратила військове й адміністративне значення і центр громадського життя Афін перейшов на торговельну площу — агору, Акрополь залишився релігійним центром, де ще наприкінці VII — на початку VI ст. до н. е. було зведено храм Афіни — покровительки міста, а згодом, за правління Пісістрата та його синів,— інші численні споруди. Настали героїчні часи персидських війн. Загарбники двічі руйнували Акрополь — у 480 і 479 рр. до н. е. Після перемоги над персами афіняни відновили укріплення, але з відбудовою храмів не поспішали. Художній задум ансамблю визрівав довго. Спорудження Акрополя розпочалося при Періклі, що був стратегом Афін з 443 по 429 р. до н. е. Художніми роботами керував великий скульптор Фідій. У будівництві брали участь найвідоміші архітектори тих часів — Іктін, Каллікрат, Мнесікл та ін.

У ті часи Афіни будь-що прагнули зберегти свою гегемонію над іншими полісами Еллади. Важливим був не тільки політичний, а й ідейний, у тому числі художній, вплив на країну. Тоді виник задум створити художній ансамбль, який мав перевершити все, що було найкращого в мистецтві Еллади. Головна тема художнього вирішення ансамбля — перемога над персами. Саме ця тема була найбільш популярною в народі. Архітектори почали розробляти риси загальноеллінського архітектурного стилю, використовуючи при цьому кращі досягнення доричної та іонічної архітектури. Завершується кристалізація форм ордерної системи, що стає головною рисою еллінської архітектури. Водночас в образах споруд і скульптур Акрополя митці мали увічнити перемогу афінської демократії над аристократією.

На Акрополь із заходу між кущів та уламків скель веде положиста дорога. Праворуч повільно виростає величезна маса кам'яного бастіону Піргоса, на якому стрімко здіймається, неначе летить у повітря, осяяний сонцем невеликий храм. Здається, що він сам випромінює світло. Це — храм Піки Аптерос, "безкрилої Перемоги", збудований за проектом Кал-лікрата близько 427-424 рр. до н. е. Грецький письменник Павсаній розповідає, що афіняни поставили тут безкрилу скульптуру Ніки, щоб богиня перемоги назавжди залишилася в Афінах. Як і всі споруди Акрополя, храм збудовано з мармуру, який добували на горі Пентелі на схід від Афін. З часом мармур пожовтів, наче вкрився позолотою, що надає спорудам Акрополя своєрідного колориту. Храм Ніки невеликий: 8,135,4 м. Всередині — невелика цела, де стояла статуя Ніки, перед целою і за нею — чотириколонні портики іонічного ордера. Такий тип храму називається амфіпростилем. Верх храму прикрашено барельєфним фризом, де зображено битву греків з перською кіннотою. Храм Ніки добре зберігся за винятком фронтонів і даху. Проте в 1456 р. турки захопили Афіни і розібрали храм, спорудивши з його каміння бастіон. Після визволення Греції з-під турецького ярма, у 1835-1836 рр. бастіон розібрали і з частин, що їх вдалося знайти, храм було складено заново. Оскільки почала просідати основа, храм розбирали вже в нашому столітті.

Проминувши Піргос, сходами підіймаємося до портика Пропілен. Цей урочистий вхід до Акрополя збудував архітектор Мнесікл у 437-432 рр. до н. е. Ліворуч від входу видно колони Пінакотеки — першої в світі картинної галереї, де знаходилися розписи великого художника Еллади — Полігнота та інших митців. За сходами Пропілеї крізь колони східного портика ліворуч здалеку видно невеликий, осяяний сонцем Ерехтейон, а праворуч, наче на гребенях морських хвиль, постає перед нами храм Афіни — Парфенон, головний храм Акрополя.

Поверхня скелі нерівна, вона схожа на розбурхане море, а розкидані скрізь блоки мармуру нагадують білі гребінці морської піни. Над Парфеноном пливуть хмари, і здається, що то урочисто пливе сама споруда. Парфенон поставлено на найвищій точці рельєфу, під кутом до входу. Це дає можливість бачити відразу два його фасади, кожний у перспективному скороченні, а саму споруду — завжди на фоні неба. Збудований Парфенон у 447-432 рр. до н. е. (Архітектори Іктін і Каллікрат). Скульптурне оздоблення виконав Фідій зі своїми учнями. За типом Парфенон є периптером (тобто оточений з усіх боків колонами) з восьмиколонними торцевими і сімнадцятиколонними боковими фасадами. Розміри храму — 63,5430,89 м. Поставлено храм на триступінчастій основі, так званому стеріобаті. Як і всі шедеври мистецтва, Парфенон справляє велике враження з першого погляду. Чому понівечена і напівзруйнована споруда має таку силу художньої виразності? Зрозумілим це стає тоді, коли до всього уважно придивишся. Кожний камінь, кожна колона, кожна капітель Парфенона виконані з величезною майстерністю. Про те, як архітектори враховували найтонші моменти художнього сприймання свідчить, наприклад, система вигинів, її застосовували для того, щоб виправити оптичні помилки, які сприймає наше око. Так, усі горизонтальні лінії в Парфеноні здаються абсолютно прямими, в той час як насправді вони трохи вигнуті. Так само не помітно, що осі крайніх колон нахилені на 7 см до середини храму, а самі колони мають опуклості (ентазіс), що створює уяву напруження від ваги кам'яних блоків перекрить.

Велику роль у художньому образі Парфенона відіграла скульптура. На західному фронтоні було зображено


 
Загрузка...