REFERATUA.ORG.UA — База українських рефератівГоловна Культурологія, Етика, Естетика → Обряд сеппуку (харакірі)

Реферат з культури

Обряд сеппуку (харакірі)

Сутність обряду

Нерозривно зв'язаний і тісно примикає до Бусідо як частина моралі обряд харакірі, що з'явився в середовищі стану воїнів в період становлення і розвитку феодалізму в Японії. Самураї або інші представники вищих шарів японського суспільства скоювали самогубство (методом харакірі) у разі образи їх честі, здійснення негідного вчинку (ганебного відповідно до норм Бусідо ім'я воїна), у разі смерті свого сюзерена або ж – по вироку суду як покарання за досконалий злочин.

Харакірі було привілеєм самураїв, що гордилися тим, що вони можуть вільно розпоряджатися своїм життям, підкреслюючи здійсненням обряду силу духу і самовладання, презирство до смерті. Розрізання живота вимагало від воїна великої мужності і витримки, оскільки черевна порожнина – одне з найчутливіших місць тіла людини, осередок багатьох нервових закінчень. Саме тому самураї, що вважали себе найсміливішими, холоднокровними і вольовими людьми Японії, віддавали перевагу цьому болісному виду смерті.

У дослівному перекладі харакірі означає "різати живіт" (від "хара" – живіт і "кіру" – різати). Проте слово "харакірі" має і прихований зміст. Якщо розглянути складове бінома "харакірі" – поняття "хара", то можна побачити, що йому в японській мові відповідають слова "живіт", "душити", "наміри", "таємні думки" з тим же написанням ієрогліфа.

Згідно філософії буддизму, зокрема навчання секти "Дзен", як основний, центральний життєвий пункт людини і тим самим місцеперебуванням життя розглядається не серце, а черевна порожнина. Відповідно до цього японці висунули тезу, що життєві сили, розташовані в животі і займають як би серединне положення по відношенню до всього тіла, сприяють нібито більш урівноваженому і гармонійному розвитку азіата, ніж європейця, основним життєвим центром якого є серце.

Не дивлячись на те, що в деяких роботах європейських авторів приводилася думка про ототожнення японського розуміння категорії "душа" з аналогічними поняттями у стародавніх греків (що називають вмістищем душі – "психе" – грудобрюшну перегородку) і у стародавніх іудеїв (староєврейські пророки говорили про місцеперебування душі в кишечнику), "хара" в японському значенні не: є еквівалентом душі в європейському розумінні. Тут можна говорити швидше про відчуття і емоції. І не випадково у зв'язку з цим в японській мові є безліч виразів і приказок, що відносяться до "хара". Наприклад, людина, що закликає іншого бути відвертим в розмові, вживає вираз "хара о ватте ханасімасьо", що значить "давайте поговоримо, розділяючи хара", або, іншими словами, "давайте поговоримо, відкривши наші животи". Характерні також такі вислови, як "харадацу" (піднятися до живота, розсердитися); "харагітанай" (брудний живіт, підла людина, низькі прагнення) і т. ін.

Важливе місце японці відводять також "мистецтву хара" (живота) – "харагей", названому Дж. А. Коддрі "найвищою формою внутрішньої комунікації". Під цим "мистецтвом" маються на увазі процес спілкування людей на відстані в результаті інтуїтивного зв'язку і розуміння один одного за допомогою натяків.

Таким чином, живіт японці розглядають як внутрішнє джерело емоційного існування, і розкриття його шляхом харакірі означає як би відкриття своїх таємних і щирих намірів, служить доказом чистоти помислів і устремлінь. Іншими словами, за поняттями самураїв, "сеппуку є крайнім виправданням себе перед небом і людьми" і воно більш символіка духовної властивості, ніж просте самогубство.

Походження обряду.

Кажучи про харакірі як про явище, що розвивалося і дійшло свого логічного завершення на японському ґрунті, не можна не враховувати, що й у деяких інших народів Східної Азії і Сибіру зустрічалися раніше обрядові дії, схожі і чимось віддалено нагадують по суті японське сеппуку. Стадіально їх можна віднести до більш раннього часу, ніж власне харакірі. Це дозволяє припустити, що обряд розрізання живота в ранній період історії народів Далекого Сходу мав більш широке розповсюдження і запозичав стародавніми японцями, які мали етнокультурні контакти з представниками цих народів.

Перш за все слід звернути увагу на обряд розкриття живота у айнів. М.М. Добротворський описав один із способів самогубства аборигенів Японських островів, полягаючий у вирізанні черевній порожнині (пері) і що близько нагадував японське харакірі. Харакірі так само як і пері, часто мало вид пасивного протесту і скоювалося, як помітив С.А. Арутюнов, не з відчаю; воно мало швидше відтінок жертовності. М.М. Добротворський записав біля айнів слово "екорітохпа", яке означає "принести в жертву інау", або в буквальному розумінні "порізати живіт". Це дозволяє припустити, що спочатку пері було актом жертвопринесення добровільного, в якості очисної жертви, або насильницького. Уважний розгляд М.М. Добротворським морського інау (атуй-інау) – застругженой палички, киданої айнами у воду під час бур у вигляді жертви божеству моря, навело його на думку про людські жертвопринесення у минулому. Гіпотеза М.М. Добротворського підтверджується фактом антропоморфності деяких інау. М.М. Добротворський розрізняв у інау наступні частини: голову [епусісь (інау-саба) з маківкою (етохко), волоссям (інау-сабару) і вушними кільцями із зстружених мотузочок (нінькарі)]; шию (трекуф); руки (текі); тулуб, на якому окремо розрізняється передня сторона (которо) з волоссям (нуса которге), карбами (тохпа) "як виразом розрізуванням живота" і коротенькими застружками (кєхпа-кєхпа), що "йдуть від карбів вгору і вниз і що виражають відвернуті вгору і вниз м'які частини передньої стінки живота (гонт-ракісара)"; ноги (чєрєн). "Судячи з цих частин, – пише М.М. Добротворський, – інау, без сумніву суть залишки людських жертвопринесень".

Л.Я. Штернберг в своїй роботі "Айнськая проблема" в основному погоджувався з припущенням М.М. Добротворського про пережитки людських жертвопринесень на прикладі з морським інау, кажучи також при цьому і про канібалізм у айнів. Проте в статті "Культ інау в племені айнів" він висловлює вже сумнів щодо гіпотези людських жертвопринесень і зміні їх дерев'яними інау. До суперечності в дослідженнях Л.Я. Штернберга привело існування ряду не антропоморфних інау і інау, не мають карбів взагалі. Карби ж на антропоморфних інау Л.Я. Штернберг трактував, посилаючись на пояснення самих айнів, як "брови, очі, рот, губи або тільки рот, пупок і статевий орган". Подібна оцінка цього явища Л.Я. Штернбергом могла бути обумовлена, однак, тимчасовим фактором. Л.Я. Штернберг збирав


 
Загрузка...