REFERATUA.ORG.UA — База українських рефератівГоловна Культурологія, Етика, Естетика → Правила поведінки в Японії

Реферат з культури

Правила поведінки в Японії.

Японський етикет

Тема "Етикет сучасної Японії" заслуговує особливої уваги. Японська культура у своїй основі не змінюється з плином років. Сьогоднішня молодь, не зважаючи на сучасні тенденції розвитку й наслідування Заходу у стилі життя багато в чому притримується традицій дідів і прадідів. Японці ввічливі й стримані люди і правила етикету для них дуже важливі, як і для інших народів світу. Вони не розраховують на те, що всі будуть дотримуватись їхніх звичаїв, проте, якщо ви постараєтесь наслідувати їх манеру поведінки, вам будуть вдячні й оцінять це.

Варто відмітити, що для іноземця життя й подорож по Японії, на відміну від інших азіатських країн, безпечні й порівняно легкі. Можна спокійно ходити вночі по вулицях і боятись, що хтось пограбує. Безпечно, всюди висять вказівники, панися і практично всюди дублюються англійською мовою. Заборон і табу – того, що робити категорично не можна - в Японії не багато і практично всі вони вкладаються у рамки здорового глузду. До всього того, японці дуже терпимо ставляться до чужих звичаїв – іноді вони буквально доходять в цьому до абсурду. Японцям здається, що іноземці схожі з малими дітьми і вони не здатні зрозуміти, як треба вести себе ненормальній людині в Японії.

Поклони

Японці вітають один одного поклонами. Поклони можуть бути як простим кивком голови, так і глибоким поклоном - до 90 0 . Все залежить від соціального статусу людини, яку ви вітаєте. Наприклад, якщо вітаєте якого-небудь поважного начальника, треба постаратися, щоб ваш уклін був глибшим і тривав трохи довше. Як правило, більшість іноземців обмежуються легким нахилом голови, а переважна більшість японців не очікують від іноземців детального знання правил етикету, що стосуються поклонів. Тому, не особливо утискуючи власне самолюбство, просто кивніть головою. Поклон – це також спосіб подякувати й вибачитися. Рукостискання не прийнятті. Не протягуйте першим руку для рукостискання. Звичайно, можна пожати руку, якщо японець сам прагне привітатися з Вами звичним для Вас способом.

Взуття

Не заходьте в дім японця взутим. Вуличне взуття знімається біля входу. Продовження цього правила: на татами не ступають ні в якому взутті взагалі, навіть у домашніх тапочках. Це саме жорстке правило. При всій своїй терпимості до іноземців японці не будуть робити винятків стосовно цієї традиції.

Очі в очі

Нам не раз доводилось чути точку зору, що японці не люблять відкритого погляду в очі. Якщо ви поро розмові спробуєте піймати погляд японця, він знітиться і виявить бажання швидше закінчити розмову. Хоча іноді японці самі говорять, що якщо людина не дивиться в очі, значить щось приховує. И все-таки в більшості випадків японці спілкуються один з одним не зустрічаючись очима. Для японців пильно дивитись в очі співрозмовнику в якомусь сенсі непристойно і означає агресію у поведінці. Коли японські батьки сварять свою дитину, а вона дивиться в очі, вони акцентують свою увагу на тому, говорячи: "Ну, чого очі витріщив!!!". Через це японські діти, в той момент коли їх сварять, часто стоять опустивши очі. Пояснення цьому нас переносить у середньовічну Японії, в житті якої все було строго регламентовано.

Наприклад, дивитися в очі людині, яка має вищий соціальний статус, вважалось просто нахабством, і в ті часи за такий проступок можна було легко поплатитися життям. Звичайно, той соціальний уклад життя відійшов у минуле із закінченням епохи Едо, проте він залишив глибокий слід у психології японців аж до наших днів. Тому японці підсвідомо стараються уникати зустрічі з поглядом співбесідника. Не варто ставитись "погляд в очі" як до однозначної заборони, проте про це варто пам'ятати.

Місце в транспорті

В метро, автобусі й електричці ніхто й нікому не уступає місце – незалежно від віку й статті. Навіть, якщо у вагон увійде людина похилого віку – ніхто не підніметься з місця. Навіть якщо із ввічливості ви все-таки уступите місце, то цілком можливо потрапите в комічну ситуацію, коли та ж сама бабуся махаючи руками і, розштовхуючи пасажирів піде за вами й буде дякувати, дякувати й дякувати, ніби ви для неї зробили щось неймовірне. Так що якщо ви займете місце в японському автобусі чи метро, то сидіть, скільки заманеться, які б дряхлі старички вас не оточували. Тільки будьте уважні й не займіть місце для стариків чи інвалідів, які є у вагонах метро. На ці місця нікому сідати не можна крім інвалідів і людей похилого віку. Визначити це місце можна по спеціальній піктограмі над сидінням.

Туалет і тапочки

Не забувайте, що туалеті ходять у спеціальних тапочках. Ці тапочки стоять біля входу в туалет, там ви знімаєте тапочки, в яких ходите по будинку й одягаєте ті, в який йдете до туалету. Там же їх знімайте, коли виходите з туалету. Не забудьте їх зняти! Хоча для вас різниця ніскільки не буде помітна – перед японцями ви постанете в ролі комічного іноземця і вони повеселяться з вас від душі.

Носовий платочок

Не користуйтесь носовим платком. Японці користуються тонкими паперовими серветками, що радими й вам робити, тим більше, що паперові серветки роздають на кожному перехресті. Взагалі краще не користуватись ним. За правилами гарного тону, якщо у вас нежить, ви маєте шмигати носом до тих пір, поки не будете одні й тільки тоді можна шмаркати носом. Тільки не подумайте, що це розіграш! Японці справді роблять саме так. З не привички шморгання носом сильно дратує, але в чужий монастир із своїм псалтирем не ходять.

Про їжу паличками

О тепер про їжу паличками. Не наколюйте палички в їжу, не використовуйте їх для того, щоб підсунути тарілку, нічого не передавайте „із палочки в палочку", і взагалі, дві людини не повинні одночасно торкатися до одного і того ж шматка. Цих правил повинні дотримуватись строго. Крім того, перераховані дії - поганий тон, це стосується і того, що це ще й погана прикмета.

Необхідно знати: японські блюда часто не просто їжа, а маленькі твори мистецтва, тому й відноситись до них треба відповідно.

Не треба перемішувати їжу палочками та поливати все підряд соєвим соусом. Це не найбільший гріх в правилах етикету, але все ж таки...

Баня, ванна

Не заходьте намиленим у загальну ванну - о-фуро. Митися треба під душем, а у о-фуро входити вже чистим, щоб поніжитися у гарячій воді. Ванна наповнюється один раз за вечір для всієї сім'ї чи для постояльців у


 
Загрузка...