REFERATUA.ORG.UA — База українських рефератівГоловна Економіка (різне) → Купівля, злиття і поглинання в інформаційному бізнесі

Реферат на тему:

Купівля, злиття і поглинання в інформаційному бізнесі

У 90-і роки повідомлення про чергову купівлю, злиття або поглинання компаній у сфері інформаційного бізнесу з'являються в кілька разів частіше, ніж моделі процесорів або релізи програмних продуктів. Фінансисти не можуть дати точного пояснення цьому. Звичайно, основною причиною називається поява у великих компаній вільних коштів від поточної діяльності, які вони не можуть ефективно інвестувати в межах їхнього основного бізнесу через обмеженість попиту. А оскільки віддавання вільних грошей як дивідендів акціонерам "супротивне" природі будь-якого фінансового менеджера, то вони "звертають увагу" на компанії із суміжних секторів ринку.

Купівля компанією Compaq компаній Tandem і Digital Equipment є певним підтвердженням цієї версії. Однією з найбільших є угода про злиття Compaq і Digital Equipment. Розмір угоди — 9,6 млрд дол. (у 80-х роках було тільки п'ять більших угод). Отже, вперше в сучасній історії інформаційного бізнесу з'явився об'єкт, що за розмірами наблизився до IВМ.

Які ж вигоди розраховує отримати Compaq внаслідок цих угод? Економічні вигоди злиття з'являються тоді, коли загальна ринкова вартість компанії після злиття буде вищою за суму вартостей створюючих її фірм до їх об'єднання (тобто ефект синергізму). Непрямою оцінкою правильності цього розрахунку звичайно є поведінка сторонніх інвесторів. У випадку з Compaq спочатку спостерігалося деяке падіння її акцій після оголошення про угоду. Це означає, що не всі інвестори вірять у зростання ринкової вартості компанії після злиття. Ситуація є досить типовою, оскільки фінансовий менеджмент часто робить більш правильний прогноз, ніж консервативні та обережні зовнішні інвестори.

Якщо говорити про можливі ринкові вигоди, то передусім варто відмітити придбання Compaq додаткових каналів збуту. Причому каналів якісно нових, адже Digital Equipment завжди орієнтувалася на системи і сервіс. У наявності й можливість отримання технологічних вигод. Хоча в офіційному прес-релізі, присвяченому злиттю, Digital Equipment представлено як "провідний постачальник високопродуктивних, Web-орієнтованих обчислювальних рішень", не слід забувати, що поняття "Web" з'явилося в комп'ютерній термінології лише кілька років тому. А досвід Digital Equipment у сфері розроблення та виробництва обчислювальних систем нараховує десятиріччя. Як скористається Compaq цим досвідом, покаже час. За усіма прогнозами, кращі шанси мають продукти, орієнтовані на Windows NT.

Купівлю фірм, що володіють необхідними їй технологіями, обрала одним із основних способів розширення своєї діяльності і компанія Intel. Як показує її досвід, така стратегія загалом є досить ефективною і, що особливо важливо, відносно швидко забезпечує потрібний результат. Звичайно, вона вимагає великих одноразових вкладень, але Intel належить до числа тих фірм, які можуть собі це дозволити.

Першим придбанням, зробленим компанією Intel, можна вважати купівлю в жовтні 1997 р. у Digital Equipment, яка тоді ще існувала, її підрозділу StrongARM.

Серед інших купівель Intel аналітиками називаються придбання Shiva-технології віддаленого мережевого доступу, включаючи сервери, концентратори і продукти для мереж VPN, Level One — напівпровідникові продукти для високошвидкісної мережевої взаємодії (завдяки цій купівлі Intel отримала в своє розпорядження обширний пакет технологій для локальних і глобальних мереж), Dialogic — технології комп'ютерної телефонії, Softcom Microsystems — мережеві процесори для середовищ на базі основних протоколів, включаючи IP і ATM, DSP Communications — технології безпроводової телефонії, IPivot — обладнання для систем електронної комерції та Ambient Technologies — технології DSL. Усього протягом останніх п'яти років Intel було придбано більше двох десятків різних фірм.

Відомо, що подібний підхід використовує ще одна провідна компанія інформаційної індустрії — Cisco Systems, гігант мережевої індустрії. Одна з останніх її угод — угода про купівлю шведської компанії Qeyton Systems, що випускає обладнання для оптичних мереж. Угода оцінюється в 800 млн дол., вона буде здійснена шляхом обміну акцій. Ще одна угода — купівля техаської фірми Ipmobile. Вартість угоди оцінюється в 425 млн дол. (в акціях основного фонду Cisco).

Компанією Cisco Systems було заплановано до кінця 2000 р. здійснити від 20 до 25 купівель різних фірм. Станом на 1 серпня 2000 р. було укладено 16 угод. Фірми ScanVec Ltd. та Amiable Technologies Inc. також підписали в листопаді 1998 р. угоду про своє злиття, при цьому Amiable Technologies перейшла у власність ScanVec і стала її підрозділом. У результаті злиття було створено компанію з найбільшою кількістю користувачів (приблизно 90 тис. діючих клієнтів) у своєму секторі ринку — виробництво програмного забезпечення для розроблення графічного дизайну і технологічної підготовки у виробництві зовнішньої реклами на каттерах, широкоформатного друку, гравіювання і фрезерування на станках з ЧПУ.

Виробництво зовнішньої реклами є сектором ринку з постійно оновлюваними технологіями, що швидко зростає і розвивається. На думку фахівців, об'єднання ресурсів двох компаній гарантує обом компаніям майбутнє. Воно дасть змогу примножити ділові потенціали обох фірм й упевнено лідирувати в умовах постійного ускладнення продуктів і технологій.

Користувачі і дилери обох компаній матимуть значний виграш, оскільки об'єднання ресурсів двох фірм уможливить не тільки підтримування і поліпшування ліній наявних продуктів, а й інвестування більших коштів в нові продукти, а також перехід на висший рівень технічної підтримки користувачів. Для дилерів відкриваються нові можливості розвитку свого бізнесу і збільшення своїх прибутків.

Канали збуту і технічної підтримки не зазнають ніяких негайних змін і навіть розширятимуться. Будь-які зміни відбуватимуться поступово протягом певного перехідного періоду. Служби технічної підтримки обох фірм залишаються без змін і надаватимуть допомогу користувачам у звичайному режимі. Всі зобов'язання і комерційні умови батьківських


 
Загрузка...