REFERATUA.ORG.UA — База українських рефератівГоловна Фізична культура → Організація шкільного оздоровчого туру під час зимових канікул

КУРСОВА РОБОТА

з туризму

Організація шкільного оздоровчого туру під час зимових канікул

ЗМІСТВступ

Збереженням здоров'я, зміцненням, підтриманням, нарощуванням життєвого тонусу потрібно займатися постійно. Зрозуміло, що людина щодня повинна, наприклад, займатися ранковою гімнастикою, бувати достатньо часу на свіжому повітрі, уникати шкідливих звичок, дотримуватися принципів раціонального збалансованого харчування та інших гігієнічних вимог. Але періодично проблемами збереження та зміцнення здоров'я потрібно займатися спеціально. У найкращий спосіб це досягається на курорті природними і преформованими (штучно створеними) фізичними факторами.

Місцевість визнається курортом, якщо там є лікувальні фактори - клімат, лікувальні мінеральні води, грязі чи інше, за допомогою яких можна оздоровлювати людей. Найбільш цінними в усьому світі вважаються бальнеологічні курорти. Це ті, основним лікувальним фактором яких є мінеральні води. А серед них перше місце належить тим бальнеологічним курортам, де є питні мінеральні води.

На більшості курортів лікує природа, завдяки чому вже саме перебування в лікувальній місцевості, навіть без спеціальних процедур, зміцнює тілесне й психічне здоров'я, покращує самопочуття, викликає бадьорість, оптимізм. Перебуваючи серед прекрасної природи на південно-західних схилах Карпат, в тиші, подалі від мирської суєти, людина починає дивитися на світ ніби іншими очима, стає доброзичливою, утихомиреною.

Одним із таких оазисів здоров'я є відомий в Україні і за її межами курорт Поляна, а його окрасою - традиційно гастроентерологічні, а тепер вже багатопрофільні санаторії "Сонячне Закарпаття" та "Поляна".

Метою курсової роботи стало вивчення наступних питань – природних оздоровчих ресурсів в Закарпатській області, особливостей проведення оздоровлення дітей на курорті „Поляна", організації дитячого оздоровчого туру на курорт „Поляна".

Курсова робота складається з наступних розділів: розділу 1 „Природні оздоровчі ресурси в Закарпатській області", розділу 2 „Особливості проведення оздоровлення дітей на курорті „Поляна", розділу 3 „Організація дитячого оздоровчого туру на курорт „Поляна".

Розділ 1. Природні оздоровчі ресурси в Закарпатській області

Надзвичайно багате Закарпаття на лікувальні мінеральні води. Всього враховано близько 400 виходів на поверхню (природні джерела та свердловини) мінеральних вод різного хімічного складу. Практично є всі відомі бальнеологічні групи вод за винятком радонових. Загальний дебіт мінеральних вод Закарпаття складає не менше половини запасів всього Карпатського регіону України. Тобто, мінеральних вод в Закарпатті не менше, ніж у Львівській, Івано-Франківській, Чернівецькій областях разом .

Найбільшою цінністю є вуглекислі гідрокарбонатні та гідрокар-бонатно-хлоридні натрієві мінеральні води. Є близько 30 родовищ мінеральних вод, фізико-хімічні, лікувальні властивості та дебіти котрих достатньо вивчені, визнані перспективними для курортного будівництва. На базі цих родовищ одночасно можна б оздоровлювати 20-30 тис. чол. На жаль, потенціал використовується недостатньо. В області є лише сім невеликих санаторіїв, які належать Закарпатському відділенню ЗАТ "Укрпрофоздоровниця" ("Сонячне Закарпаття", "Поляна", "Квітка полонини" в Свалявському районі, "Карпати", "Синяк" - в Мукачівському, "Шаян" - в Хустському та "Верховина" в Міжгірському), три відомчі санаторії ("Перлина Карпат", Кооператор", "Гірська Тиса") та близько 30 санаторіїв-профілакторіїв. Недостатньо використовується й туристичний потенціал області. Необхідно відзначити, що останні три-чотири роки на території Поляни ведеться інтенсивне будівництво, особливо в "Сонячному Закарпатті" та навколо нього. Було б добре, якби скоріше освоювалися й інші родовища цілющих мінеральних вод. Бажаючих оздоровлюватися на бальнеологічних курортах з кожним роком стає все більше. І це дає підстави для оптимістичних прогнозів [5, с.4-5].

В роки існування СРСР з централізованих фондів на розвиток курортів та туристських баз для Закарпатської області виділялося дуже мало коштів - за деякими даними близько 0,2% від загальноукраїнських. Очевидно, це мотивувалося близькістю кордону з потенційними противниками - державами НАТО. Після набуття Україною незалежності область поступово демілітаризується. Ліквідовано військовий аеродром у Мукачеві, стараннями всієї України, зокрема, й Верховної Ради УРСР припинено спорудження горезвісної Пістрялівської радіолокаційної станції, ліквідована ще одна РЛС на вершині гори Стой (на Схід від санаторію), котру добре видно зі Сваляви і з деяких точок в околицях Поляни.

Можна сподіватися, що з покращенням економічної ситуації в миролюбній, без'ядерній, позаблоковій, демократичній Україні розвиток об'єктів для рекреації буде прискорено. Для цього в Закарпатській області є достатній природний, науковий і кадровий потенціал.

Карпати відносять до тих 200 регіонів планети Земля, котрі позитивно впливають на екологію всієї планети і вважаються найбільш цінними з метою збереження біологічного різномаїття. Досить сказати, що вченим відома 481 рослина, котрі в природних умовах зустрічаються виключно в Карпатах.

Казково красива природа Поляни цілющими властивостями підсилює дію унікальних питних мінеральних вод, котрі справедливо вважають основними лікувальними факторами. Різноманіття та багатство природи зумовлено тим, що Поляна знаходиться на межі гірської та передгірської зон, оточена порівняно легко доступними горами, до вершин котрих може дістатися середньо фізично підготовлена людина, бо висота гір в околицях не перевищує 1 тис. м [10].

Починаючи від спальних корпусів санаторію "Сонячне Закарпаття" Вулканічний (Вігорлат-Гутинський) хребет суцільно на десятки кілометрів вкритий лісом. Це зумовлює дивовижно чисте, прозоре, насичене фітонцидами й легкими аероіонами цілюще повітря. Кабінетні процедури діють на людину кілька хвилин або годин, а природа зцілює недужого без перерви, кожну хвилину перебування на відкритому повітрі. Важливо, що цю процедуру практично неможливо передозувати. Треба наголосити, що зцілює саме природа, а не сидіння чи лежання на курорті... біля телевізора. Гален писав: "Природа - кращий з лікарів. Вона зцілює 3/4 своїх пацієнтів...".

На площі близько 7 тис. га, котрі охороняє Полянське лісництво, ростуть 60 листяних та 20 хвойних порід дерев та кущів. Інтродуковано або акліматизовано близько 30 видів порід дерев і кущів, котрі раніше не зустрічалися в зоні курорту.

Окрасою курорту є рекреаційний лісосадопарк, створений Полянським лісництвом на горі Лиса. Він займає площу 157 га і тягнеться від північно-східної околиці Поляни до


 
Загрузка...