REFERATUA.ORG.UA — База українських рефератівГоловна Наукознавство → Розвиток науки у світі в ХХ столітті

"Розвиток науки у світі в ХХ столітті"

XX століття - це епоха науково- технічної революції, століття прориву в ядро атома й у відкритий космос, синтезу органічних речовин, проникнення в геном, пізнання механізмів поводження живих систем, століття інтеграції знань і комплексного рішення науково-практичних задач.

За минуле сторіччя відбувся неймовірний підйом наукової думки людства, що набула зовсім новий напрямок розвитку - повна комп'ютеризація, Всесвітня павутина. Але зворотним боком видатних відкриттів стали величезної моці руйнування, наприклад, від ядерних вибухів. Наука породила цілий вузол протиріч.

Іншою віхою на шляху технічних нововведень, коли наукові ідеї одержали практичне втілення, став винахід братів Уілбура й Олівера Райт. У 1890 р. вони довідалися про експерименти, зв'язаних з польотом, що планується, що вироблялися в Німеччині, і захопилися ідеєю повітроплавання, почавши власні розробки, зв'язані з принципами польоту. З'єднавши наукові знання і технічні навички, брати Райт побудували кілька літальних апаратів. Потім 17 грудня 1903 р. вони здійснили успішний запуск літального апарата важче повітря, що приводиться в рух механічним гвинтом.

Ще один американський винахід, ледь замічене в момент своєї появи в 1947 р., відкрило нову еру в розподілі інформації. У той рік Джон Бардін, Вільям Б. Шокли й Уолтер Бреттейн, що працювали в Лабораторії Белл, спираючи на дуже складні становища теоретичної фізики, винайшли транзистор - невеликий пристрій, здатне замінити масивні радіолампи. Транзистор і винайдені десять років через інтегральні мікросхеми дозволили сховати складну електронну начинку в невеликий корпус. У результаті сьогоднішні комп'ютери розміром із книгу перевершують по своїх параметрах комп'ютери 60-х, що займали цілі приміщення, що привело до дійсної революції в способі життя людей, уплинувши на їхню роботу, навчання, ведення бізнесу, проведення наукових досліджень.

В другій половині XX століття американські учені відомі вже аж ніяк не тільки завдяки практичним розробкам. Відразу вони одержали визнання за їхній внесок у "чисту науку", за розробку теорій і концепцій. Зміна пріоритетів наукових досліджень можна простежити за списком Нобелівських лауреатів по фізиці і хімії. У першій половині сторіччя, з 1901 по 1950 р., американські вчені серед лауреатів премії складали меншість. Після 1950 р. американці одержують приблизно половину Нобелівських премій, присуджуваних за наукові досягнення.

Одне із самих вражаючих і суперечливих досягнень американської технології - підпорядкування людині ядерної енергії. Концепції, що дозволили розщепити атом, розроблялися вченими багатьох країн, але перехід від ідей до практичного здійснення ядерної реакції був досягнутий американськими вченими на початку 40-х рр.

Після того як німецьким фізикам у 1938 р. удалося розщепити ядро урану, Альберт Ейнштейн, Енрико Ферми і Лео Сцилард прийшли до висновку, що ланцюгова ядерна реакція в принципі здійсненна. У листі до Президента Франкліну Рузвельтові Ейнштейн виражав стурбованість тим, що цей науковий прорив дозволяє створити "надзвичайно могутню бомбу". Його заклопотаність викликала до життя Манхеттенский проект, покликаний забезпечити першість Америки в створенні атомної бомби. Завдяки проекту була створена перша атомна бомба, висаджена в Нью-Мексико 16 липня 1945 р.

Створення бомби і її скидання на Японію в серпні 1945 р. поклали початок Атомній ері, часу страху перед зброєю масової поразки, що существовали протягом усього періоду холодної війни і пошедшего на спад лише сьогодні, коли починаються спроби покласти кінець розростанню арсеналів зброї. Але разом з тим Атомна ера характеризується і мирним використанням сил атома в енергетику і медицині.

Перша комерційна атомна електростанція була пущена в Іллінойсу в 1956 р. У той час перспективи розвитку атомної енергетики в США виглядали самим райдужним образом. Однак опоненти вказували, що АЕС потенційно небезпечно і задавалися питанням: чи можливо безпечне поховання ядерних відходів? Аварія, що відбулася в 1979 р. на АЕС "Три майл айленд" у Пенсільванії, викликала в багатьох американців ворожість до атомної енергії. Вартість будівництва АЕС росла, і більш економічні джерела енергії стали виглядати куди привлекательнее. У 70-і і 80-і відбулося відмовлення від будівництва ряду раніше планувалися електростанцій, і сьогодні майбутнє атомної енергетики в США залишається під сумнівом.

Тим часом американські вчені експериментували з іншими джерелами енергії, інтерес до яких відновився. Серед них - і енергія Сонця. І хоча одержання енергії від сонячних електрогенераторів економічно невигідно в більшості районів США, два останніх винаходи можуть змінити ситуацію до кращого.

У 1994 р. Сабхенду Гуха, віце-президент "Юнайтед солар системз" (Троя, штат Мічиган), читав лекцію про вигоди одержання сонячної енергії і демонстрував фотографію сонячних батарей, установлених на даху будинку. Присутній у залі архітектор помітив: "Але в них же жахливий вид. Хто захоче встановлювати таке на своєму будинку?" Це зауваження змусило Гуха задуматися про те, як зробити перетворювачі сонячної енергії чимось начебто черепиці, а не монтувати сонячні батареї на рамах, повернених до неба.

З 1996 р. використовується ще один винахід, зв'язане із сонячною енергією: електростанція "Сонц-два", пущена в експлуатацію в пустелі Мохаве в Каліфорнії, робить електрика, забезпечуючи їм 10000 будинків. На площі 38 гектарів розташовано близько 2000 дзеркал, що направляють сонячне світло на 90-метрову "силову вежу", де нагрівається перенасичений сольовий розчин, що надходить потім до парогенератора, що надає руху турбіні. Такий розчин зберігає теплову енергію краще, ніж вода, і ентузіасти "Сонц-два" думають, що нова технологія дозволить зробити великі комерційні електростанції рентабельними в тих районах, де багато сонця і значне споживання електроенергії.

Космічна ера почалася майже одночасно з Атомною ерою. Американець Роберт Г. Годдард був одним з перших учених, що експериментують із системами ракетної тяги. У своїй невеликій лабораторії у Вустере, Массачусетс, Годдард працював з рідким киснем і гасом, використовуваними як паливо при запуску ракети в атмосферу. У 1926 р. він успішно запустив першу у світі ракету на рідкому паливі, що піднялося на висоту 12,5 м. Протягом наступних за цим 10 років Годдард домігся того, що його ракети досягали помірної висоти - 2 км, а інтерес до ракетобудування значно зріс як у США, так і у Великобританії, Німеччині і СРСР.

Ракети уможливили запуск штучних супутників і пілотованих людиною космічних апаратів. У 1957 р. Радянський Союз запустив перший "Супутник", у 1958 р. за ним пішли США, що відправили в космос "Експлорер-I". Поле людини в космос відбувся навесні 1961 р. Першим у космосі побував радянський космонавт Юрій Гагарін, а слідом за ним - американець Алан Б. Шепард-молодший.

Від цих спробних кроків у космосі до висадження на Місяць у 1969 р. і сьогоднішніх кораблів багаторазового використання американська космічна програма - свого роду дзеркало розвитку прикладних наук - пройшла значний шлях. Супутники зв'язку передають комп'ютерні дані, через них здійснюються телефонні розмови, ведеться тілі- і радіомовлення. Супутники прогнозу погоди поставляють нам дані, необхідні для завчасного оповіщення про жорстокі бури. Космічні технології породили тисячі видів продукції, використовуваних у повсякденному житті: від надлегких матеріалів, що застосовуються у виробництві кроссовок, до систем штучного дихання для лікарень.

Так само як в області фізики і хімії, так і в медицині, і психології велика частина Нобелівських премій після Другої світової війни була отримана американцями. Національний інститут здоров'я (НИЗ), що є основним центром біохімічних досліджень у США, зіграв ключову роль у цьому процесі. Складається з 24 автономних інститутів НИЗ займає 75 будинків, що розкинулися на 120 гектарах у місті Бетесда, штат Мериленд. У 1997 р. його бюджет складав 13 мільярдів доларів.


 
Загрузка...