REFERATUA.ORG.UA — База українських рефератів



Головна Мовознавство, Філологія → Методологія викладання української мови в школі

Розроблені уроки по предмету „Методологія викладання української мови в школі"

Тема: Омоніми

Мета: Сформувати уявлення про омоніми. Виробити вміння відрізняти омоніми від багатозначних слів.

Хід уроку:

Перевірка домашнього завдання.

Відновити вивчений матеріал у пам'яті учнів можна за допомогою запитань: Чим пряме значення відрізняється від переносного ? Пригадати, що називається лексичним значенням слова. У чому різниця між лексичним і граматичним значенням ?

Мотивація пізнавальної діяльності.

  • На дошці записані словосполучення: захід сонця; прямувати на захід; шкільний захід.

  • Питання для бесіди:

  • Що спільного у запропонованих словосполученнях ? (У кожному з них вжито слово захід, яке має однакове звучання і написання).

  • Подумайте, яке лексичне значення має це слово у поданих словосполученнях. (У першому – спуск небесного світила за обрій, у другому – одна з чотирьох сторін світу, у третьому – назва подій у школі).

  • Зробіть висновок: спільне чи різне лексичне значення має слово захід у трьох випадках. (Слова мають різне лексичне значення).

    • Прочитайте правило у підручнику на с. 193 і визначте, як називаються такі слова (омонімами).

    • Пригадайте, що називається багатозначними словами.

    • Спробуйте знайти різницю між омонімами і багатозначними словами.

    • На дошці записано вирази:

    Пухнастий хвіст. Коса до пояса.

    У хвіст поїзда. Коса сама косить.

    Учні усно досліджують, що слова у першому і другому стовпчику мають однакове звучання і написання. Лексичні значення слова хвіст різні, але мають певну спільність (кінець, задня частина чогось), а слово коса має різні лексичні значення (заплетене волосся, сільськогосподарське знаряддя). Роблять висновок про те, що слово хвіст – багатозначне, а слово коса – омонім.

    Закріплення нового матеріалу.

    • уявіть ситуацію, що коли учні разом із вчителем вивчали омоніми, Іванко дивився у вікно, мріяв. А коли почав виконувати завдання, в якому потрібно навпроти слів написати, чи багатозначним, чи омонімом є слово, розгубився і написав таке:

    застава – багатозначне (омонім)

    корінь – омонім (багатозначне)

    операція – омонім (багатозначне

    орган – омонім (омонім)

    Перевірте, чи правильно виконав учень завдання, якщо потрібно, відредагуйте і обґрунтуйте правильну відповідь.

    Утворіть з поданими словами словосполучення.

    • Вибірковий диктант. Випишіть омоніми в перший стовпчик, а багатозначні слова – у другий.

    Сіяло сонце – сіяло дощем; листок газети – кленовий листок; коваль кує – зозуля кує; блідий місяць – шостий місяць; треба мати – старенька мати.

    • Прочитайте текст. Знайдіть у ньому омоніми.

    Стоїть клен обабіч дороги. Тяжко стояти, бо вже старий. Та все ж тримається гордо, адже настала осінь і він повинен прикрашати світ своїм чарівним листям. Але найбільше тішиться з того красень – листочок, який примостився на найвищій гілці. Як йому хороше: скрізь видно, можна помилуватися красою золотої осені.

    Зненацька налетів вітер, заскрипів старий клен і посипалося листя додолу. Полинув у останній танок і лист з верхівки. Стрепенувся він від несподіванки. А коли опинився внизу, завмер від страху:

    - Невже це кінець, я більше ніколи не побачу яскравої сонячної блакиті. Не хочу щоб мене вкрив сніг.

    Потім вирішив:

    - Напишу я про цю несправедливість матінці – природі листа.

    Допоможіть кленовому листочку.

    Стилі мовлення. Публіцистичний стиль

    Мета : повторити відомості про розмовно – побутовий, художній, науковий, офіційно-діловий стилі, ознайомити з особливостями публіцистичного стилю.

    Хід уроку

    І.Перевірка домашнього завдання.

  • Вкажіть орфограми в текстах вправ 31-34, згадайте відповідні правила написання частин мови та їхніх форм.

  • Із текстів вправ випишіть по 3 приклади кожної частини мови.

  • З'ясуйте, в чому полягає різниця між самостійними та службовими словами.

  • Складіть речення, в яких слова край, навколо, були б в одному самостійними, у другому – службовим словом. Обґрунтуйте свою думку.

    ІІ. Актуалізація опорних знань.

  • Які є стилі української мови ?

  • Чим визначається належність тексту до того чи іншого стилю ?

  • Які засоби характерні для розмовно – побутового, художнього, наукового стилів ?

  • Яка особливість текстів офіційно – ділового стилю ви опрацювали в попередніх класах ?

  • Які є типи висловлювань ?

    ІІІ. Опрацювання нового матеріалу.

  • З'ясуйте, до яких стилів належать тексти, наведені у вправі 31. Що допомогло вам зробити висновок ?

  • Прочитайте тексти вправ 32 і 33. У якій ситуації та з якою метою вони створені ? Чим вони суттєво відрізняються від текстів вправи 31 ?

    Для підготовки відповіді скористайтеся таблицями на с.270 – 271 та 271 – 272 (Зверніть увагу на ознаки публіцистичного стилю. Які з них властиві аналізованим текстам ?)

  • З'ясуйте, до якого типу висловлювань належать обидва тексти.

  • Прочитайте міркування на с.14.

    ІV. Усне переказування текстів на основі колективно складених планів.

  • Орієнтовний план тексту „Земля – наш дім".

  • Необхідність відтворення екологічної катастрофи.

  • Кожен може взяти участь у боротьбі за збереження Землі.

  • Конкретні ділянки роботи, доступні всім.

  • Упорядкуйте наш дім !

  • Робота над тестом вправи 33.

    • Кому адресовано текст ?

    • Яка його тема і головна думка ?

    • Складіть план тексту (самостійно або колективно).

  • Усне переказування за складеним планом.

  • Обговорення прослуханих переказів.

    V.Домашнє завдання.

    У газеті знайти чітко побудований тест публіцистичного стилю і підготуватися до його переказування.

    Відмінювання дієприкметників. Вживання їх у мовленні.

    Мета: розглянути словозміну дієприкметників, удосконалити вміння використовувати в мовленні різні їх форми.

    Хід уроку

    І. Перевірка домашнього завдання.

  • Розкажіть про дієприкметник і його граматичні ознаки.

  • Зачитайте і прокоментуйте речення з дієприкметниками – означеннями.

  • Зачитайте і прокоментуйте речення з дієприкметниками – присудками.

    ІІ. Робота з текстом.

  • Із наведеної довідки доберіть і наведіть у текст дієприкметники. Поставте їх у потрібну форму. Обґрунтуйте свій вибір. З'ясуйте, чим зумовлена форма дієприкметника.

    ... круг сонця виникав невідворотно. Жозеф Плато сидів у ... кімнаті зі щільно ... повіками. Але знову і знову перед ним виникало ... сонце, обпалювало ... очі.

  • У кожній з використаних форм позначте закінчення. З'ясуйте в якій частині мови є такі ж відмінкові закінчення.

  • Провідміняйте складне словосполучення перший споруджений висотний будинок. У формах усіх слів виділіть закінчення. Порівняйте закінчення перших трьох слів. Зробіть висновок про відмінювання дієприкметників.

    ІІІ. Робота з підручником.

  • Прочитайте матеріал 5 (с.21-22)

  • Слова із вправи 43 запишіть у дві колонки – прикметники і дієприкметники.

  • Виконайте вправу 53. Утворені дієприкметники введіть у речення.

  • Виконайте вправу 54. Усно вкажіть спочатку прикметники, потім дієприкметники разом із пояснювальними словами.

    ІV. Домашнє завдання.

  • Опрацювати 5.

  • Виконати вправу 57. Підготуватися до аналізу вжитих дієприкметників.


  •  
    Загрузка...