REFERATUA.ORG.UA — База українських рефератівГоловна Музика → Мистецтво,кіно і телебачення ,архітектура і образотворче мистецтво

Мистецтво і телебачення,

архітектура, образотворче мистецтво

План

 • Мистецтво, кіно і телебачення.

 • Архітектура, як складова частина матеріальної культури та мистецтва.

 • Образотворче мистецтво, його значення, різновиди, жанри. Специфіка художніх образів.

  1. Проблема зображення дійсності рухомою, динамічною хвилювала людину ще з давніх часів. У наскальних зображеннях первісної людини є послідовність певних дій ( у серіях рисунків), що відображав початок, кінцеву мету та етапи її досягнення. Згодом художники постійно прагнуть передати динаміку розгортання подій. Передусім така тенденція стає помітною в епоху Ренесансу. Зокрема, серії картин "Мадонна із квіткою", "Мадонна в гроті", "Мадонна в зелені", "Сікстинська Мадонна" Леонардо да Вінчі та Рафаеля.

  Зрозуміло, що визначні мистецькі твори існували лише в одному або декількох екземплярах, отже доступ до них був обмежений. Тому й виникла необхідність передачі культурної інформації усім верствам населення.

  Отже, ідея рухомого зображення виникла не на безплідному грунті, а була підготовлена усім попереднім розвитком культури.

  Геніальна думка про передачу динаміки зображення через послідовну серію картинок або предметів існувала ще задовго до її технічного втілення. Першим кроком до реалізації цієї думки стало винайдення способу зображення на спец. плівці, папері. (Фотографія в сучасному її розумінні виникла у ХVІІ ст. з відкриттям чутливих до світла матеріалів.

  Досконало вивчивши принцип роботи кінескопу Едісона (апарата для спостереження швидко змінюваних фотографій, що створював ефект руху об'єктів, 1891 р.) брати Луї та Огюст Люм'єри запропонували "кінематограф". 28 грудня 1895 р. в підвалі "Гран кафе" на бульварі Капуцинів (Париж) відбувся перший публічний платний сеанс кіно. Зрозуміло, що спочатку кінематограф хвилював публіку не своїми художніми досягненнями, а технічними можливостями.

  В історії розвитку кіномистецтва чільне місце належить Жоржу Мельєсу, котрий одним із перших у Франції побудував кіностудію (1896) і став родоначальником ігрових фільмів. За своє 77-річне життя Ж.Мельєс створив близько 4 000 фільмів.

  Перші кроки кінематографа в Україні пов'язані з іменами механіка-конструктора І.А.Тимченка та фізика М.А.Любимова, які ще в 1893 р. створили апарат для відтворення на екрані неперервного руху людей і предметів. Через рік після винайдення братами Люм'єр кінематографа фотограф-художник А.К.Федецький знімав і демонстрував (1896-1902) хронікальне кіно. З 1907 р. в Україні розпочалося регулярне виробництво кінофільмів (Київ, Одеса, Харків, Катеринослав). У цей період створюються хронікально-документальні стрічки, екранізовуються театральні вистави ("Наталка-Полтавка", "Богдан Хмельницький" та ін.). У них беруть участь такі відомі актори українського театру, як М.Садовський, М.Заньковецька, І.Мар'яненко.

  Отже, вже в середині ХХ ст., кіно стає наймасовішим серед мистецтв.

  Телебачення (від гр.. "бачення вдаль", "далеко") – наука про передачу зображення на відстань.

  У тогочасній Росії досліди, пов'язані з передачею зображення розпочались у перші роки Радянської влади. Вже з 1 жовтня 1931 р. розпочалися регулярні телепередачі нерухомих зображень.

  Через рік було проведено показ рухомого об'єкта (телекіно), а в 1934 р. з'явився і звуковий супровід.

  Перші телепередачі мали пропагандистський характер (святкування1-го Травня, 15-річчя Жовтня, пуск Дніпрогесу тощо).

  У 1938 р. розпочалися експериментальні передачі електронного телебачення, а через 2 роки в продаж почали надходити перші серійні телевізори. Однак Велика Вітчизняна війна перервала процес створення нових і більш досконалих систем телебачення. Перша післявоєнна телепередача відбулася лише у 1945 р.

  З кінця шостого десятиріччя ХХ ст. телебачення практично набуває рис окремого виду мистецтва. З розвитком кіно і телебачення все більше людей залучаються до спілкування, обміну інформацією, ознайомленням з багатою культурною спадщиною інших народів. Кіно і телебачення все більше й більше набуває рис потужного засобу інформації.

  Основним видом кіномистецтва є ігрове кіно, в якому акторськими засобами відтворюються реальні або вигадувані події, на основі спеціально написаного сценарію або опрацьованого твору літератури. Загальноприйнято позначати ігрове кіно поняттям художній фільм.

  Одним із видів кіномистецтва є мультиплікаційне кіно, рекламні фільми, експериментальні, комедійні стрічки. З кінця ХІХ ст. привертають увагу казкові сюжети, пізніше кіно фантастика, "фільми жахів". Популярними у ХХ ст. стають детективи, історичні фільми, "бойовики".

  Перспективи розвитку мистецтва кіно і телебачення проявляються вже сьогодні. (Шлях до кіновідеокомп'ютерної галактики, це означає новий стан людської культури).

  2. Перебудова житла була однією з перших потреб людини. Термін "будівничий" означає мистецтво створення, проектування і побудови будинків, споруд та їх комплексів, які формують просторове середовище життя й діяльності людини. Отже, архітектура означає мистецький характер будівлі.

  Історія архітектури починається з найдавнішого періоду. Найпершим житлом первісної людини були природні притулки – печери, великі ями тощо. Приблизно 600-500 тис. років тому людина починає будувати собі житло. Більшість дослідників поділяють думку, що найпростішим житлом, зробленим руками людини, була яма, котра перекривалася наметом з гілля або шкур. Насамперед це стосується степових і лісостепових просторів, що притаманні території України. Зрозуміло, що житло первісних людей було спілковим, колективним, як правило, сезонним.

  У період верхнього палеоліту (12-13 тис. років тому) житло стає постійним і досягає площі до 50 м2 (саме таке житло було знайдено недалеко від Новгорода-Сіверського на Чернігівщині). 5-6 тис. років тому на території України почало запроваджуватися скотарство та землеробство, роди злилися в племена. Збільшуються й будівлі, замість землянок виникають великі жилі споруди – будинки.

  За часів трипільської культури (Київщина, ІV – до початку ІІ тис. до н.е.) будинки розташовувалися навколо площі (оселі прямокутні, витягнуті, з дерев'яними стінами, обмазаними зсередини глиною, перегороджені на кілька приміщень, які мали круглі отвори – вікна та прямокутні печі). В Україні знайдено понад 60 поселень трипільських племен. Згодом будинки почали зводитися на цоколях – фундаментах, стіни будинків були складені з глини. Починалась епоха бронзи й створення заліза.

  У І тис. до н.е. населення земель південної частини східної Європи античні письменники називали скіфами. Саме під цією назвою увійшли в історію численні осідлі місцеві скотарські та землеробські племена.

  У VІ ст.. до н.е. на узбережжі Чорного моря засновуються численні колонії античних грецьких "міст-полісів". Ці рабовласницькі колонії вели жваву торгівлю з сусідніми племенами, що значною мірою зумовлювало процес обміну культури. Споруджувалися величезні будинки для заможних людей (спочатку цегла – сирець). Випалена цегла виникає в І ст. н.е.

  Протягом багатьох років дослідники вивчали 2 великих античних міста (Ольвію і Херсонес), де були яскраві зразки багатих будинків елліністичних та римських часів.

  Згодом розпочинається будівництво християнських храмів. А ще через деякий час відбуваються значні зміни в економічному та культурному житті (відокремлюються ремесло від землеробства, поступово відмирає родова община). В цей період поширюються дерев'яні житлові


 •  
  Загрузка...