REFERATUA.ORG.UA — База українських рефератівГоловна Розміщення продуктивних сил (РПС) → Кондитерська промисловість України: проблеми і перспективи конкурентоздатності

РЕФЕРАТ

На тему:

"Кондитерська промисловість України: проблеми і перспективи конкурентоздатності"

ПЛАН

 • Мета роботи.

 • Постановка проблеми.

 • Аналіз проблеми.

 • Пропозиції до розв'язання проблеми.

 • Обгрунтування пропозицій та вибір альтернатив.

 • Здійснення пропозицій урядовими та неурядовими організаціями.

 • Необхідні ресурси та умови

 • Висновки.

 • Список використаної літератури.

 • Додатки.

  МЕТА РОБОТИ

  Ринок продуктів харчування відрізняється від інших ринків найбільшою стабільністю попиту, а також тим, що споживачами його товару є всі без винятку мешканці країни. Проте криза, спричинена розвалом соціалістичної системи, торкнулася і цієї галузі. Нещодавно ринок продуктів харчування переживав не найкращі часи, що було пов'язано не лише зі зниженням купівельної спроможності населення, але й із невисокою якістю та недостатнім асортиментом вітчизняної продукції. Зараз, з пожвавленням економічної активності в цілому, ситуація дещо покращилася: збільшуються обсяги виробництва товарів харчування, витісняються з внутрішніх ринків імпортери, підвищуються доходи населення, а отже, і купівельна спроможність. Однак багато локальних пробем галузей сфери харчування все ще потребують вирішення.

  Кондитерська галузь не є винятком. Незважаючи на те, що вона є однією з найперспективніших галузей, держава не приділяє потрібної уваги її розвитку. Більш того, намагається за рахунок кондитерської галузі покращити справи в цукровій галузі, яка опинилася зараз в дуже скрутному становищі. Отже, держава, сама того не бажаючи, намагається допомогти одній галузі, заважаючи тим самим іншій. Ця, а також кілька інших проблем перешкоджають подальшому розвитку кондитерської промисловості, ставлячи під загрозу вихід продукції українських кондитерів на світовий ринок.

  Отже, мета даної роботи полягає в дослідженні проблем кондитерської галузі, а також у знаходженні шляхів виходу з ситуації, що склалася на ринку кондитерської промисловості.

  ПОСТАНОВКА ПРОБЛЕМИ

  Незважаючи на те, що останнім часом збільшення обсягів виробництва кондитерської продукції відбувалося швидкими темпами, проблем в кондитерській галузі зараз, можливо, навіть більше, ніж це було у часи занепаду цієї галузі (1990-1996 р.р.)

  Актуальні на сьогоднішній день проблеми кондитерської галузі можна поділити на чотири групи:

 • Фінансові проблеми.

 • Проблеми, пов'язані з внутрішньою політикою держави: зростання цін на цукор як наслідок спроби держави допомогти цукровій промисловості вийти з кризового стану.

 • Проблеми, пов'язані з російським ринком збуту: обкладення товару ввізним митом у розмірі 21% на 1 кг та введення ПДВ 20% на українську кондитерську продукцію.

 • Проблеми, пов'язані з пакуванням кондитерської продукції.

  Розглянемо вищенаведені проблеми детальніше у наступному розділі.

  АНАЛІЗ ПРОБЛЕМИ

  Починаючи з 1990 року, обсяги виробництва кондитерських виробів в Україні постійно знижувалися, що було викликано низькою купівельною спроможністю населення (Додаток 1).

  Проте досягнувши свого мінімального значення у 1996 році (283 тис. тон), вже у 1997 році обсяг виробництва, вперше за останні роки, збільшився, склавши 322 тис. тон. Пояснюється це тим, що підприємства кондитерської галузі значно покращили свою матеріально-технічну базу і розпочали боротьбу в конкурентному середовищі.

  Провідні підприємства кондитерської галузі можна поділити на три групи:

  • За рахунок іноземних інвесторів: ОАО "Крафт Фудз Украина" (м. Тростянець Сумської обл.) та "Львівська кондитерна фабрика "Світоч" (м. Львів).

  • За рахунок українських інвесторів: кондитерська компанія "А.В.К." (дві фабрики в Донецьку та по одній в Луганську та Мукачево), концерн "Укрпромінвест" (Вінницька, Кременчуцька, Київська та Маріупольська кондитерські фабрики).

  • За рахунок власних коштів: ЗАТ "Одеса", АТЗТ "Дніпропетровська кондитерська фабрика", АТЗТ "Харківська бісквітна фабрика" та інші.

  Перше місце за випуском кондитерських виробів посідає "Укрпромінвест" (25-30% від загального обсягу), за ним ідуть "АВК" (12-14%) та "Світоч" (7-8%). Кількісні показники виробництва кондитерської продукції за регіонами наведено у Додатку 2. Можна побачити, що найбільше солодощів вироблялося у 1997 році у Донецькій ("А.В.К") та Львівській областях ("Світоч"). А взагалі кондитерські виробничі підприємства розташовані більш-менш рівномірно по всій території Україні.

  Великі компанії не відчувають значної нестачі коштів: вони постійно запроваджують ексклюзивні продуктові лінії, будують нові фабрики, закуповують найсучасніше закордонне обладнання. Насамперед, цьому сприяє конкуренція у кондитерській галузі, яка останнім часом стає все більш жорсткою.

  Проте не слід забувати і про невеликі кондитерські підприємства, яких на Україні зараз налічується близько однієї тисячі, з них 28 спеціалізованих кондитерських фабрик. І хоча такі невеликі фірми виробляють біля 40% від загального обсягу кондитерської продукції, більшість з них потребує заміни застарілого обладнання та впровадження нових технологій, - і все це за значної нестачі коштів.

  Втім, є ще цілий ряд проблем, які є спільними як для великих кондитерських компаній, так і для дрібних виробників. Насамперед це проблеми з сировиною, зокрема цукром. Згідно постанови Кабінету Міністрів України №201 "Деякі питання державного регулювання виробництва та реалізації цукру з буряка врожаю 2001 року" від 1.03.2001, виробники змушені закупати цукор за ціною 2,37 грн. за 1 кг. І це при тому, що на початку року 1 кг цукру коштував 2 грн. Враховуючи той факт, що деякі відносно дешеві види продукції потребують досить великих витрат цукру (наприклад, у складі карамелі вміст цукру становить 60-70%), неважко передбачити, що виробництво цих продуктів зменшиться, а


 •  
  Загрузка...