REFERATUA.ORG.UA — База українських рефератівГоловна Література українська → Життєвий і творчий шлях Василя Михайловича Рябого

Реферат на тему:

Життєвий і творчий шлях Василя Михайловича Рябого

ПЛАН

 • Коротка біографія В.М.Рябого.

 • Деякі відгуки про творчість поета.

 • Про вірші Рябого та його збірку "Варта трав"

  а) "У флейті тих Бог живе" М.Радчук;

  б) "Симфонія зіткана з радості й суму" М.Грушевська;

  в) "І пізнаю метафорою світ, якого не знаю".

 • Аналіз деяких віршів.

 • Рябий – майстер українського слова.

  Народився Рябий Василь Михайлович 7 грудня 1954 р., с. Корнич Коломийського району Івано-Франківської області – поет, редактор газет. У Коломиї – з 1960 р. Навчався у Коломийській школі №3 (1962-1970 рр.), Коломийській СШ № 2 (1970-1972 рр.), на музичному відділі Снятинського культосвітнього училища (1972-1973 рр.) Служив в армії. Слюсар на заводі "Коломиясільмаш" (1975 р.). Навчався на факультеті журналістики Львівського університету (1975-1981 р.). Кореспондент, відповідальний секретар коломийської міськрайонної газети "Червоний прапор" (1981-1991 р.), протягом місяця (1986) був редактором багатотиражної газети заводу "Коломиясільмаш" "Робітниче слово". Відповідальний секретар коломийської районної газети "Вільний голос" (1991р.), безробітний, відповідальний секретар газети "Агро". Співзасновник видавництва "Світ", директор видавництва (до 1994 р.). Редактор видавничо-поліграфічного товариства "Вік". З 1996 – член редколегії газети Коломийської райради профспілок агропрому – "За справедливість", редактор газети відділу Державтоінспекції м. Івано-Франківська – "Безпека руху" (1998 р.). Засновник коломийського літературного товариства "Плин", однойменної газети (1993 р.). Видав газети-одноденки "Кляштор" (1993 р.), "Журавлик" (1997 р.), "Світлофор" (1999 р.). Редактор – кореспондент літературного-мистецького журналу "Світло – вид" (1994-1995 рр.). Редактор більш як тридцяти книг.

  Перший вірш написав семикласником, відвідував шкільну літстудію, керовану Володимиром Ріпецьким. Член літстудії "Франкова кузня" Львівського університету. Голова літоб'єднання "Коломийка" при редакції газети "Червоний прапор" (1981-1984 рр.) Учасник республіканської наради авторів перших книжок в Ірпені (1985 р.). Член Спілки журналістів України (з 1983 р.), член Спілки письменників України (з 1992 р.).

  Публікації поезій, художньої прози, рецензій на сторінках газет: коломийських - "Червоний прапор", "Робітниче слово", "Агро", "Вісник Коломиї", "На переломі", "Вільний голос", "Плин", "Від А до Я", "Безпека руху", "За справедливість", івано-франківських "Прикарпатська правда", "Комсомольський прапор", "Світ молоді", "Рідна земля", "Галичина", "Тижневик Галичини", "Західний кур'єр"; чернівецьких – "Молодий буковинець", "Буковинське віче"; верховинської – "Верховинські вісті", косівської – "Освітній вісник"; львівських – "Літературний Львів", "Високий замок"; київських – "Слово", "Літературна Україна"; одеської – "Комсомольська іскра". Публікації в журналах "Жовтень" і "Дзвін", "Україна", "Перевал", "Чорногора", "Буковинський журнал", "Київ", пів річнику "Поезія"; квартальнику "Світло-вид"; збірниках "Вітрила-83", "Дзвінке джерело", "Яворове листя", "Слово Благовіту: Українська релігійна поезія: Антологія". Лауреат премії "Благовіст", премії журналу "Дзвін" у галузі літературної критики.

  Збірки віршів Василя Рябого: "Грань" була видана 1990 р. в Києві, "Шукання двійника" – 1992 р. в Снятині, "Ворожіння на цвяхах" – 1992 р. в Коломиї, "Елегія білого диму" – 1992 в Коломиї, "Постріл гріха" – 1994 р. в Києві, "Жасминовий камінь" – 1995 р. в Києві, "Зіниця на крилі метелика" – 1997 р. в Києві, "Портрети з протягу" – 1998 в Коломиї, "Світлофор і мухомор куля з ліверпуля омелюх і капелюх. Три альбомчики Ромчика Бомчика" – 1998 р. в Коломиї, "Вага агав" – 1999 р. в Коломиї, "Ловіння снів" – 2001 р. Києві, "Двері луни" – 2002 р. в Коломиї, "Варта трав" – 2004 р. в Коломиї, а також книжка розмальовка "Світлофор і мухомор".

  Ось деякі відгуки про творчість поета поміщені в кінці книги "Ватра трав".

  "Писати Василь Рябий почав порівняно недовго, але в творчості своїй він досить інтенсивний – уже назбиралася книжечка віршів. Мабуть, життєві враження вимагають цієї інтенсивності... Його поезії подобається своєю розкутістю, своєрідним поглядом на життєві явища і водночас непретензійністю, творчою дійсністю. Хочеться вірити у гарну його поетичну дорогу".

  Таким було моє переднє слово до поетичного дебюту "Світ на долоні" 1980 року в сьомому числі журналу "Жовтень", коли початкуючий автор навчався на факультеті журналістики львівського університету.

  Мені приємно, що Василь Рябий значно перевершив покладені тоді на нього надії: нині він автор оригінальних поетичних книжок, і кожна з них – щоразу значиміший крок у подоланні, у підкоренні крутих творчих вершин.

  Він поет по справжньому самобутній – не переспівує ні когось, ні самого себе. Він віртуозно володіє технікою віршування, майстерністю поетичного ремесла – від класичного сонета до розкованого верлібра і цікавих паліндромів. Його поетичній асоціації, образне мислення несподівані, інтригуючи в водночас дуже природні та прозорі. Йому чужі декларування, повчання та заклинання; він сам постійно осмислює буття, трудиться душею і ненав'язливо, делікатно залучає до цього процесу читача.

  Роман Кудик,

  поет, головний редактор часопису "Дзвін" м. Львів

  Магія слова, чаклунська сила поетичних словосплетів у поезії Василя Рябого сповідується одразу і незаперечно, повносило і повнокровно. Це не означає, що автор далекий од "вітрів сучасності" – навпаки, він хоче передати їх буйні повіви і навіть леготи словом образним і самобутнім, а не звичним для вуха барабанним дробом (хай навіть зі зміною плюса на мінус). Бо: "А ти такий щасливий нині, неначе кращий із синів, у безрозмірній домовині од щастя дихать посинів"...

  А в самому Василеві, якого знаю зі школи в Коломиї, де навчався, мене завжди дивувало абсолютне невміння полегшувати собі життя. Я шукав причини у його характері – не знайшов, у перших віршах – не знайшов. Не знайшов і в його книгах, але зрозумів, що і шукати не треба. Так буває у поетів, які володіють таїною.

  Василь Герасим'юк,

  поет, лауреат Національної премії України імені Т.Шевченка.

  Ось уже років п'ять – сім Василь Рябий виступає з добірками віршів у періодичній пресі, в колективних збірниках.

  Видана минулого року книжка його поезій "Грань" засвідчила, що це не просто дебют молодого автора, не просто проба пера, а перший підсумок обдарованого поета.

  Пошук у царині форми у Василя Рябого не відводить його до чисто формальних цілей. Відрадно, що в тематичному плані національні проблеми в нього природно переплітаються з загальнолюдськими ("Листок - пророк не дереві паче, кислотним впившись дощем").

  Не хочу прогнозувати, але, читавши дещо з машинописних віршів В.Рябого, знаю, що підготовлені рукописи нових його збірок для "Радянського письменника" і "Молоді" не пройдуть непоміченими, бо серед оригінальних і голосних поетів – вісім – десятників Василь Рябий має свій власний голос. І дещо припізнілий вихід його на люди свідчить хіба що про похвальну вимогливість до слова, сказаного не всує.

  Володимир Лучук,

  поет, перекладач, член Спілки письменників України з 1960 року

  23 липня 1991 року, м. Львів

  Василь Рябий, який проникає в таємницю буття, дивуючись, нервуючись, сумуючи, вражений побаченим, оскільки переважають у віршах зорові картинки, творить невибагливо, не підігрує читачеві на полегшеність сприйняття, але й не грішить захаращенням твору експериментальними викрутасами. Характерній ключ, притаманний лише цьому авторові. Ним він відчиняє двері у світ гармонії думки й почуття.

  Тарас Мельничук,

  поет, лауреат Національної премії України імені Т.Шевченка

  ("літературна Україна", 2.07.1992)

  У першій книжці віршів "Грань", яку я мав честь редагувати і завдяки чому не лише познайомився, а й захопився творчістю цього самобутнього поета, Василя Рябого


 •  
  Загрузка...