REFERATUA.ORG.UA — База українських рефератівГоловна Образотворче мистецтво → Готичне мистецтво Риму

"Готичне мистецтво Риму"

Італійська архітектура довго випливала середньовічним традиціям, що виражалося в основному у використанні багатьох мотивів готики (див. статті "Готичне мистецтво"). Разом з тим сама італійська готика на північну не походила: вона тяжіла до спокійних великих форм, рівному світлу, горизонтальним членуванням архітектури, широким поверхням стін. Церква Санта Кроче, одна з найбільших у Флоренції, була почата Арнольфоди Камбио наприкінці XIII в. (фасад створений у XIX в.). Храм відрізняється широкими прольотами, единимсветлим внутрішнім простором, замість складних готичних зводів у ньому використане дерев'яне стельове перекриття. У 1296 р. у Флоренції почали будувати собор Сантамария дель Фьоре. Арнольфоди Камбио хотів увінчати вівтарну частину собору величезним куполом. Однак після смерті зодчого в 1310 р. будівництво затяглося, I його завершили тільки в період раннього Відродження. У 1334 р. по проекті Джотто було почате будівництво дзвіниці собору, так називаної кампанили - лад ний прямокутної вежі з по поверховими горизонтальними членуваннями і красивими готичними вікнами, стрілчаста аркова форма яких ще довго зберігалася в італійській архітектурі. Серед найбільш відомих міських палаців - палаццоделла Синьйорія у Флоренції. Припускають, що його побудував Арнольфо ди Камбио. Це важкий куб з високою вежею, облицьований грубим каменем. На фасаді - вікна різної величини, непомітний вхід розташований збоку. Будинок визначає вигляд старого міського центра, суворою громадою вторгати на площу. Могутній палац служив цим волом незалежності Флоренції. Більш ошатно ритмічно організоване палаццо Публіці в Сиене (1298-1310 р.). Його фасад виходить на площу дель Кампо. Подібна до амфітеатру, розташованому на схилі пагорба, площа як не можна краще пристосована для споглядання різних видовищ безліччю народу. Площа дель Кампо - пер вий у Європі святковий центр міста, де влаштовувалися турніри і театральні представлення. Дотепер щороку тут відбуваються кінні змагання між міськими округами. Їм передує барвистий парад учасників у середньовічних костюмах.

Розвиток проторенессансних тенденцій протікав нерівномірно. Їхній розквіт приходиться на кінець XIII і перші десятиліття XIV століття. Із середини сторіччя в італійському живописі і скульптурі підсилюється вплив готики.

Готичний стиль виник в архітектурі Італії з Франції в XIII сторіччі. Він одержав поширення в Північній Італії і Тоскані - області середньої Італії, розташованої до півночі від Рима. І тримався тут до XV століття, існуючи чи паралельно переплітаючи з новим стилем, що розвивається, Проторенессанса. Однак італійська готика істотно відрізняється від французької. Вона обмежується застосуванням декоративних елементів готичного стилю: стрілчастих арок, башточок-філій, пинаклец, троянд. Особливістю італійської церковної архітектури є також зведення куполів над місцем перетинання центрального нефа і трансепта. До числа найбільш прославлених пам'ятників цього італійського варіанта готики належить собор у Сиене (XIII-XIV вв.)

У джерел італійського Проторенессанса коштує, що працював у другій половині XIII століття в Пизе майстер Никколо. Він став засновником школи скульптури, що проіснувала до середини XIV століття і распространившей свою увагу по всій Італії. Звичайно, багато чого в скульптурі пизанской школи ще тяжіє до минулого. У ній зберігаються старі алегорії і символи. У рельєфах отсутствует простір, фігури тісно заповнюють поверхня тла. І все-таки реформи Никколо значимі. Використання класичної традиції, акцентування обсягу, матеріальності і вагомості фігури, предметів, прагнення внести в зображення релігійної сцени елементи реальної земної події створили основу для широкого відновлення мистецтва. У 1260-1270 роках майстерня Никколо Пизано виконувала численні замовлення в містах середньої Італії.

Нові віяння проникають і в живопис Італії. Протягом деякого часу значна роль у цій області належала художникам Рима. Римська школа висунула одного з найбільших майстрів Проторенессанса - Пьетро Каваллини (ок.1250-ок.1330)

Подібно тому, як Никколо Пизано реформував італійську скульптуру, Каваллини заклав основу нового напрямку в живописі. У своїй творчості спирався на позднеантичние і раннехристианские пам'ятники, якими в його час був ще багатий Рим.

Заслуга Каваллини полягає в тому, що він прагнув перебороти площинність форм і композиційної побудови, що були присущи панувала в його час в італійському живописі "візантійській" чи "грецької" манері. Він уводив запозичену в древніх художників світлотіньову моделировку, досягаючи округлості і пластичності форм.

Однак із другого десятиліття XIV століття художнє життя в Римі завмерла. Ведуча роль в італійському живописі перейшла до флорентійської школи.

Флоренція протягом двох сторіч була чимось начебто столиці художнього життя Італії і визначала головний напрямок розвитку її мистецтва.

Народження проторенессансного мистецтва Флоренції зв'язують з ім'ям Ченни ди Пеппо, прозваного Чимабуе (ок.1240-ок.1302).

Але самим радикальним реформатором живопису був один з найбільших художників італійського Проторенессанса Джотто ди Бондоне (1266/67-1337). У своїх роботах Джотто часом досягає такої сили в зіткненні контрастів і передачі людських почуттів, що дозволяє бачити в ньому попередника найбільших майстрів Відродження. Він працював як живописець, скульптор і архітектор. Але все-таки головним його покликанням був живопис. Основною роботою Джотто є розпис капели дель Арени в Подое.

Трактуючи євангельські епізоди як події людського життя, Джотто поміщає його в реальну обстановку, відмовляючись при цьому від з'єднання в одній композиції різночасних моментів. Композиції Джотто завжди пространственни, хоча сцена, на якій розігрується дія, звичайно не глибока. Архітектура і пейзаж у фресках Джотто завжди підлеглі дії. Кожна деталь у його композиціях націлює увагу глядача до значеннєвого центра.

Джотто заклав основу мистецтва Відродження. Хоча він не був єдиним художником свого часу, що стали на шлях реформ, однак цілеспрямованість, рішучість, сміливий розрив з істотними принципами середньовічної традиції роблять його родоначальником нового мистецтва.

Ще одним важливим центром мистецтва Італії кінця XIII століття - першої половини XIV століття була Сиена. Формування його художньої школи відбувалося в один час із флорентійської, але мистецтво цих двох найбільших тосканских міст по-різному, як різні були їхній життєвий уклад і їхня культура.

Сиена була давньою суперницею Флоренції. Це привело до ряду військових зіткнень, що закінчувалися зі змінним успіхом, однак до кінця XIII сторіччя перевага виявилася на стороні Флоренції, користуючись

підтримкою Папи.

Мистецтво Сиени відзначене рисами витонченої вишуканості і декоративизма. У Сиене цінували французькі ілюстровані рукописи і добутки художніх ремесел. У XIII-XIV сторіччях тут був споруджений один з изящнейших соборів італійської готики, над фасадом якого працював у 1284-1297 роках Джованни Пизано.


 
Загрузка...